Aronija je veoma dobra lekovita biljka, mnogi tvrde da je aronija najzdravija hrana na svetu. Aronija je popularna u Evropi, gde pored čaja, plodovi se koriste za džem i slatko. Sveže voće aronije se najčešće koristi kao lek za želudac, takodje da reguliše pravilno funkcionisanje i lučenje tiroidnih hormona, reguliše rad pankreasa i može biti korisno u lečenju dijabetesa ( dijabetes melitus tip 2 ).
Male bobice Aronije su prepune zdrastvenih koristi, posebno čaj od aronije koji se može naći u prodavnicama zdrave hrane. Čaj od aronije ima lep miris i tamno ružičastu boju. Aroniji treba vlažno, kiselo zemljište sa dosta kiše tokom vegetacije. Veličine graška plavo – crne bobice se pojavljuju u jesen i imaju kiseli ukus. Sveže bobice aronije se obično koriste za sok, džem, sirup i vino. Suva aronija može da se jede kao zdrava užina, dodaje se u musli ili se koristi u pogačicama i drugim pekarskim proizvodima.
Vrste aronije se razlikuju po boji svojih malih bobica, crna ( aronija melanocarpa ), crvena ( arbutifolia ) ili ljubicasta aronija ( aronija prunifolia ). Intezivna boja aronije je zapravo prirodna odbrana od sunceve svetlosti. Pigmentacija se razvija kao “krema za sunčanje” da zastite pulpe i seme od UV zraka.
Zdrastvene prednosti Aronije
Istraživanja pokazuju da jedinjenja u bobicama aronije može pomoći protiv raka, kardiovaskularne bolesti ( srčane bolesti ), čira, dijabetesa, bolesti jetre, upale, alergije, bol u zglobovima, takodje usporava proces starenja, poboljšava memoriju i sveukupno zdravlje.
Aronija je na vrhu liste više od 100 namernica koje su naučno testirane, ispostavilo se da aronija ima veću antioksidativnu aktivnost od borovnice, jagode, nara, brusnice i zove. Visok nivo vitamina C u aroniji od suštinskog značaja je za dobar imunitet, zdravlje zglobova, energiju i zdravu kožu. Snažno deluje protiv upala, aronija će pomoći da smanji upalu bilo gde u telu, a to je ključni faktor u razvoju svih hroničnih oboljenja. Pomaže u kontroli apetita, smanjuje želju za slatkišima i olakšava gubitak telesne težine.
Čaj od lista aronije priprema
Za čaj od aronije potrebno je suvo lišće aronije. Jednu kašičicu usitnjenog suvog lišća preliti sa šoljom ključale vode, poklopiti čaj i ostaviti da stoji pet ili više minuta. Čaj procediti i možete ga piti svakodnevno u normalnim količinama. Takodje čaj se može koristiti za spoljašnu upotrebu na koži kod raznih nepravilnosti i za zarastanje rana.
Savet : Možete mešati aroniju sa drugim biljnim čajevima, za bolji ukus dodati malo cimeta i nekoliko karanfilića, čaj je dobar topao ili hladan.
Čaj od bobica aronije
Čaj od bobica priprema na sledeci način : Staviti vodu da provri, kada prokljuca staviti kesicu negog čaja po vašem izboru i kuvati dva minuta. Skinuti sa sporeta, izvaditi kesicu čaja i dodati usitnjene bobice. Pustiti da čaj od bobica aronije odstoji par minuta, zatim procediti i čaj je spreman. Drugi način je da dodate bobice aronije u toplu vodu, pustiti da se bobice otvore, oslobode svoj ukus, procediti, dodati led, šećer i dobićete ukusni prirodni napitak.
Pored čaja zrelo voće aronije se može jesti sirovo. Sveže bobice su odličan izbor za pripremanje sirupa, dzema, soka ili vina. Od suvih bobica možete napraviti odličnu hranljivu užinu. Plod se koristi kao sredstvo za bojenje jogurta, voćnih napitaka i sladoleda. Aronija bobice su čest sastojak u proizvodima za negu kože i protiv peruti.
Mere opreza : Aronija može smetati osobama sa osetljivim želudcom kada se pije na prazan stomak. Dnevna dozvoljena količina aronija bobica je oko trideset bobica. Preporučuje se konsultacija sa lekarom pre početka uzimanja aronije. Iako zdrave bobice ne izazivaju nikakve nuspojave, višak unosa može dovesti do gastrointestinalnih nelagodnosti. Koliko su bezbedne bobice aronije tokom trudnoće nije dovoljno ispitano, najbolje je da izbegavate aroniju ukoliko ste trudni ili dojite.
The post Aronija lekovitost | Čaj od aronije priprema i dejstvo appeared first on CAJ OD PERSUNA .